.st0{fill:#FFFFFF;}

Co to są shorty i jak mogę shortować Bitcoin na giełdzie? 

Istota handlu jest prosta: kupuj taniej, sprzedawaj wyżej. Jest to najczęstsza strategia zarabiania, ale nie każdy wie, że istnieją inne sposoby zarabiania pieniędzy w obrocie akcjami. Na przykład, wielu traderów zarabia poprzez shortowanie aktywów. Przewodnik od EkipaForex powie Ci czym są shorty i jak możesz na nich zarabiać.

Co to znaczy krótki

Krótka pozycja jest pozycją, którą inwestor otwiera w celu osiągnięcia zysku ze spadku rynku, a sama strategia inwestycyjna nazywana jest "shortingiem".

Termin "short" pochodzi od angielskiego słowa "short". Co odnosi się do tej strategii inwestycyjnej z powodu szybkiego czasu wygaśnięcia. Uczestnicy rynku, którzy otwierają transakcje tego typu, nazywani są graczami spadkowymi lub "niedźwiedziami".

Shorterzy pożyczają od brokera aktywa, które ich zdaniem będą tracić na wartości i sprzedają je po maksymalnej bieżącej wartości. Kiedy prognoza się spełni i ceny rynkowe spadają, przedsiębiorca może kupić składnik aktywów z powrotem po niższej cenie, rozliczyć się z brokerem i zablokować w zysku.

Innymi słowy, shorting to shorting z dźwignią i szybkimi transakcjami. Schemat wdrażania strategii handlowej jest wspólny dla wszystkich aktywów i wygląda następująco:

 • Inwestor przeprowadza analizę fundamentalną rynku i wybiera aktywa, których wartość powinna w przyszłości spadać. Powody mogą być różne: negatywne wiadomości, problematyczna sytuacja wokół aktywów lub ogólne procesy gospodarcze.
 • Przedsiębiorca następnie pożycza pewną ilość odpowiedniego składnika aktywów od brokera. To tak, jakby pożyczał aktywa, ponieważ brokerzy pobierają opłaty za swoje usługi.
 • Inwestor umieszcza handlu do sprzedaży aktywów, gdy jego wartość jest nadal w szczytowym momencie.
 • Pozostaje tylko czekać na spadek ceny aktywów i kupić go z powrotem, ale po znacznie niższej cenie. Następnie inwestor rozlicza się z brokerem i odbiera różnicę.

Krótkie i długie

Jeśli spojrzysz na wyniki dowolnego indeksu giełdowego, zauważysz, że wszystkie one wykazują wzrost w długim okresie. Trend ten jest śledzony na rynkach akcji, walut i kryptowalut. Wynika to przede wszystkim z inflacji. Wszelkie wartościowe aktywa (akcje, papiery wartościowe, kryptowaluty) zyskują na wartości również w obliczu inflacji, ponieważ są one poparte bardzo realnymi zdolnościami produkcyjnymi, prawami autorskimi i innowacyjną technologią.

Oczywiście, wartości aktywów mogą również spadać. Zazwyczaj przyczyniają się do tego kryzysy gospodarcze, niepokoje polityczne lub negatywne wiadomości i prognozy. Te cechy rynku ukształtowały dwa zachowania inwestorów, które są realizowane poprzez różne rodzaje transakcji:

 • long (długi) - inwestor kupuje aktywa w czasie spadku wartości w nadziei na dalszy wzrost;
 • short (krótki) - uczestnik rynku działa zgodnie z odwrotną strategią i czeka na spadek wartości aktywów, aby odkupić je taniej.

Wszyscy uczestnicy rynku finansowego dążą do osiągnięcia zysku. Zarówno krótkie, jak i długie pozycje mogą przynieść zyski z transakcji, ale obie te pozycje różnią się zasadniczo.

Traderzy, którzy zajmują długie pozycje, mogą czerpać zyski tylko z rosnącego rynku, natomiast przedsiębiorczy inwestorzy nauczyli się również czerpać zyski ze spadków wartości poprzez zajmowanie krótkich pozycji.

Kolejną ważną różnicą jest to, że longi są zawsze otwierane własnymi pieniędzmi. Oznacza to, że aby handlować z powodzeniem, przedsiębiorca musi najpierw kupić składnik aktywów i trzymać go w swoim portfelu, dopóki nie zmieni się jego cena. W przypadku shortingu, inwestor może pożyczyć aktywa od brokera, osiągnąć zysk, a następnie spłacić pożyczkę.

Nie ma szczególnych różnic pomiędzy handlem krótkimi i długimi pozycjami. Wybór na korzyść jednej lub drugiej metody handlu zależy wyłącznie od osobistych preferencji.

Jak skracać kryptowaluty

Rynek kryptowalut charakteryzuje się wysoką zmiennością, która odróżnia go od wszystkich innych rynków. Po długotrwałym wzroście może szybko nastąpić gwałtowny spadek w obliczu jakiegokolwiek drobnego zakłócenia. Jeśli znasz podstawowe zasady, te momenty mogą być okazją do zarobienia pieniędzy. Ważne jest, aby zrozumieć, że grając na krótko, ryzyko uczestnika rynku jest znacznie większe, ponieważ gdy cena spada o połowę, łatwo jest zarobić, podczas gdy dwucyfrowy wzrost ceny oznacza 100% stratę na inwestycji.

Otwieranie krótkich pozycji z wykorzystaniem dźwigni finansowej jest dość skomplikowaną i ryzykowną manipulacją. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku altcoinów o wysokiej zmienności i niskiej płynności. Aby otworzyć krótką pozycję trzeba znać podstawy analizy technicznej i fundamentalnej, znać charakterystykę rynku i psychologię jego uczestników. W praktyce nie każdy trader, który wie jak zarabiać na długich pozycjach, będzie w stanie skorzystać na spadającym rynku.

Przede wszystkim, aby rozpocząć shortowanie, trader musi wybrać kryptowaluty, których wartość powinna spaść w przyszłości. Następną rzeczą do zrobienia jest określenie, kiedy wejść na rynek, wziąć kredyt i złożyć zlecenie. Sukces operacji i jej rentowność zależy od prawidłowo podjętych decyzji.

Ci, którzy chcą grać na akcjach lub kryptowalutach z nadzieją na spadek wartości, powinni zdecydowanie rozważyć kilka rzeczy:

 • Wzrost rynku jest zawsze stopniowy, ale niedźwiedzi trend zawsze szybko się materializuje. Aby zmaksymalizować zyski z shortów, trader musi nauczyć się wybierać właściwe punkty wejścia na rynek.
 • Shorting pozwala zarobić dużo i szybko, ale robiąc to źle można nie tylko zawieść, ale także doprowadzić do deficytu.
 • Zyski w dużej mierze zależą od wielkości początkowego depozytu. Im większa wielkość początkowego depozytu i dźwignia oferowana przez giełdę, tym większy zysk można odnotować.

Algorytm inwestora do otwarcia krótkiej pozycji jest identyczny dla prawie wszystkich miejsc handlu:

 1. 1
  Po pierwsze, musisz wybrać giełdę kryptowalut, przestudiować jej opłaty za wpłaty i wypłaty, dźwignię i zasady handlu. Należy zauważyć, że nie wszystkie giełdy pozwalają na handel z wykorzystaniem dźwigni finansowej.
 2. 2
  Następnym krokiem jest rejestracja na giełdzie i wpłata pieniędzy na konto giełdy. Czasami trader musi zweryfikować konto, aby uzyskać dostęp do shortów i handlu.
 3. 3
  Następnie należy przeanalizować rynek i zidentyfikować tendencje spadkowe.
 4. 4
  Następnie należy przejść do sekcji margin trading i wybrać kryptowalutę do pożyczenia oraz jej wolumen.
 5. 5
  Po udzieleniu pożyczki składane jest zlecenie sprzedaży. Musisz poczekać na jego zamknięcie.
 6. 6
  Następnie trzeba będzie poczekać, aż rynek dopasuje oczekiwania i odkupić aktywa po obniżonej cenie.
 7. 7
  Dług jest spłacany na giełdzie, a różnica z transakcji pozostaje na koncie giełdowym na Państwa osobistym saldzie.

Dźwignia jest zwykle dostarczana przez platformę handlową w niewielkim procencie, ale zdecydowanie powinna być brana pod uwagę przy planowaniu transakcji, ponieważ może zrównoważyć zyski lub doprowadzić do strat. Warto zauważyć, że w większości miejsc obrotu nie trzeba płacić opłaty brokerskiej za udostępnienie dźwigni finansowej, jeżeli cały proces shortowania może zostać zakończony w ciągu jednego dnia.

Najlepsze giełdy do shortów

Podczas gdy, aby shortować akcje na giełdzie, trzeba zdobyć zaufanie brokera, aby je pożyczyć, z walutami cyfrowymi jest to o wiele łatwiejsze. Wiele giełd kryptowalutowych posiada systemy handlu z depozytem zabezpieczającym o różnej wysokości dźwigni. Zasady handlu z użyciem depozytu zabezpieczającego są ustalane przez administrację parkietu. Każda giełda pozwala na shorty na określonych kryptowalutach i ustala dźwignię według własnego uznania.

Zwróćmy uwagę na kilka giełd kryptowalutowych z najlepszymi warunkami dla depozytów zabezpieczających i shortów:

Our Top Rated Products

Binance

Binance jest liderem pod względem wolumenu obrotów. Serwis posiada dwa rodzaje interfejsu: podstawowy i zaawansowany. Drugi z nich warto wykorzystać, aby można było zobaczyć informacje z narzędzi analitycznych. Możesz handlować przy użyciu ponad 740 różnych par handlowych kryptowalut i fiat. Maksymalna dźwignia wynosi X125.

Bitfinex

Giełda jest jedną z 5 największych giełd i liderem pod względem wolumenu obrotów według marży. Giełda obsługuje interfejs w języku rosyjskim i nie wymaga weryfikacji. Dźwignia dla XBT/USD wynosi 100, dla ETH/USD do 50.

Bitmex

Równie dobrze znana platforma handlowa, która zapewnia dźwignię X100 na wszystkich parach USDT. Na giełdzie stosowane są tylko prowizje handlowe, nie ma opłat za operacje wpłaty i wypłaty. Giełda posiada automatyczne delewarowanie - jeżeli zlecenie zdalne nie może być zrealizowane, pozycje zyskowne mogą zostać zredukowane.

Kraken

Jedna z najstarszych giełd kryptowalutowych, która rozpoczęła działalność w 2011 roku. Zweryfikowani użytkownicy, którzy podali swoje dane osobowe, uzyskują dostęp do transakcji zabezpieczających na giełdzie. Maksymalna dźwignia wynosi X5.

Huobi

Chińska giełda kryptowalutowa, która zapewnia możliwość handlu wieloma walutami cyfrowymi i umieszczania kontraktów terminowych na marginesie. Maksymalna dźwignia wynosi X5. Minimalna kwota depozytu dla depozytu zabezpieczającego wynosi 100 USD.

ledgerx

Ledgerx

Nowoczesna platforma dla transakcji z depozytem zabezpieczającym, kontrolowana przez amerykańskich regulatorów. Główną wadą platformy jest brak rosyjskojęzycznego interfejsu.

Ryzyko przy zwarciu

Istnieją dwa główne niuanse, o których należy pamiętać podczas gry w downgrade:

 • Cena aktywów może wzrosnąć. Rynki finansowe podlegają ciągłym zmianom. Ceny aktywów są pod wpływem niezliczonych czynników, z których niektóre nie są łatwe do przewidzenia, więc dokonywanie przewidywania przyszłej wartości aktywów nie jest łatwym zadaniem. Pomyłka może spowodować utratę całego depozytu, na co nawet doświadczeni traderzy nie są odporni.
 • Nie wszystkie aktywa mogą być przedmiotem transakcji krótkiej. Na rynku akcji nie można dokonywać krótkiej sprzedaży papierów wartościowych, które dopiero niedawno weszły na giełdę, ani akcji i innych aktywów, które od dłuższego czasu nie wykazują oznak wzrostu. Rynek kryptowalut ma również swoje ograniczenia. Terminale transakcyjne każdej giełdy zawierają różne pary handlowe dla transakcji margin trading. Przedsiębiorca musi wybrać spośród dostępnych.
 • Prowizje. Transakcje krótkie muszą być obliczane z wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę prowizje handlowe i marżowe. W przeciwnym razie, nawet przy udanej prognozie, inwestor ponosi ryzyko utraty pieniędzy.

Istnieje kilka prostych zasad, które pozwolą utrzymać siebie i swój kapitał w częściowym bezpieczeństwie podczas handlu:

 • Dywersyfikuj straty i bierz pod uwagę możliwe spadki depozytów.
 • Nigdy nie ryzykuj więcej niż 10% swojego całkowitego depozytu w pojedynczej transakcji.
 • Podejmij wszelkie dostępne środki, aby zabezpieczyć swoje konto giełdowe.
 • Unikaj aktywów o niskiej płynności.

Zalety

Wielu ludzi nie lubi shortów, ponieważ kiedy rynek spada, niedźwiedzie wyglądają na nieprzyzwoicie szczęśliwe w ogólnym przygnębieniu. W międzyczasie, gra na minusie jest dobra nie tylko dla shortów, ale także dla całego rynku:

 • Krótka pozycja jest najszybszym sposobem na osiągnięcie zysku. Wiele osób zna powiedzenie, że rynek wchodzi po schodach i zjeżdża windą. Podejmowanie zysków na spadającym rynku jest znacznie szybsze, ponieważ strach jest silniejszy niż nadzieja.
 • Chroni zyski i rozszerza możliwości. Jedynym powodem, dla którego nie należy angażować się w shortowanie, jest inwestowanie długoterminowe. We wszystkich innych przypadkach, otwieranie krótkich pozycji i łączenie ich z długimi pozwala zarabiać zarówno na rynkach spadkowych, jak i wzrostowych.
 • Gwarantuje bezstronność. W handlu, należy szukać okazji w obu kierunkach. Jeśli handlujesz tylko na rosnącym rynku, nieuchronnie spotkasz się z rozczarowaniami, prowadzącymi do uprzedzeń i być może unikania rynku.
 • Uczciwość cenowa. Shorting jest bardzo ważny dla rynku i pozwala na utrzymanie uczciwych cen. Jest to ważny aspekt konsensusu cen aktywów i bez niego rynek nie byłby sprawiedliwy. Kiedy na rynku kryptowalut lub akcji dochodzi do krótkiej sprzedaży, oznacza to po prostu, że aktywa są słabe, a traderzy i inwestorzy nie wierzą w nie. Uczestnicy rynku grający na krótko w rzeczywistości pomagają ustalić odpowiednią cenę za aktywa i pozwalają inwestorom i bykom nie dać się oszukać.

Wniosek

Otwieranie krótkich pozycji obiecuje dość wysokie zyski, nawet w obliczu ogólnego spadku rynku. Jeśli handlujesz na giełdzie, ale nie używasz shortów, to jest to nic innego jak pełnoprawny handel. Uczestnicy rynku powinni być w stanie zarabiać pieniądze w każdych okolicznościach i przy każdym trendzie, a żeby to osiągnąć, trzeba umieć grać zarówno w górę, jak i w dół.

Wacław Stankiewicz


Cześć, jestem Wacław Stankiewicz. Inwestorem kryptowalutowym zostałem w 2015 roku. Od tego czasu aktywnie buduję i zarządzam portfelem kryptowalut. Wcześniej pracowałem na klasycznych rynkach akcji. Na moim blogu chętnie podzielę się z czytelnikami moimi doświadczeniami z pracy z giełdami kryptowalut.

Your Signature

Powiązane posty:


Floki Inu kontynuuje swój „uparty” rajd. Kryptowaluta meme wzrosła o 105%.


Ubisoft opracuje gry oparte na blockchainie, w których można zarabiać


Platforma aukcyjna Car For Coin zaczyna przyjmować bitcoiny