.st0{fill:#FFFFFF;}

Staking kryptowalut w 2021 

Ta metoda pasywnego dochodu uwalnia użytkowników od wszystkich kosztów i trosk związanych z wydobyciem: urządzeń ASIC, systemów chłodzenia, samodzielnego zasilania i regularnych rachunków za prąd itp. A wszystko to dzieje się na tle malejącej rentowności górnictwa: trzeba coraz więcej inwestować, żeby zarobić, a gwarancji, że inwestycja się zwróci i przyniesie dochód jest coraz mniej.

Posiadacze kryptowalut zaczęli więc przenosić swoją uwagę (i portfele) na bardziej lukratywne i mniej kłopotliwe sposoby zarabiania, takie jak staking.

Staking polega na przechowywaniu monet PoS na koncie wymiany i otrzymywaniu nagrody w oparciu o liczbę przechowywanych tokenów. Brzmi znajomo? Masz rację: Staking jest jak depozyt bankowy o określonej stopie procentowej. A im więcej pieniędzy na koncie, tym wyższy zysk.

Stacking jako alternatywa kryptowalut dla klasycznych depozytów bankowych - dlaczego jest to korzystne i dlaczego wszystkie główne giełdy dodają teraz stacking do swojego arsenału.

Co to jest staking w stos i jak to działa?

Staking to sposób na pasywny dochód, w którym użytkownicy przechowują monety na algorytmie PoS, co uprawnia ich do udziału w wydobyciu i osiągania zysków.

Skąd pochodzi nagroda za staking w stos? Istotą stacking jest to, że w blockchainach opartych na PoS, przetwarzanie transakcji i operacje generowania nowych bloków wykonywane są przez zaufane węzły - walidatory. A im więcej monet walidator ma w swoim portfelu, tym większe ma szanse na uzyskanie prawa do tworzenia kolejnego bloku.

W PoS mining, walidatory są również nazywane foragerami. Aby zostać fałszerzem, musisz posiadać określoną ilość monet na swoim koncie (w zależności od wymagań danej sieci). Tak więc, w przeciwieństwie do PoW (Proof of Work), gdzie transakcje są potwierdzane przez górników z najwyższym hash rate, z PoS, ci, którzy posiadają najwięcej tokenów mają władzę.

Które monety pozwalają zarabiać na stackowaniu? Pełna lista tokenów PoS jest dostępna na stronie stakingrewards.com.

Trendem w branży kryptowalutowej jest obecnie odchodzenie od zależnego od zasilania wydobycia PoW na rzecz PoS. Jak mówi społeczność, nadeszła era "zielonego górnictwa".

Chociaż "lider gangu" Bitcoina działa na PoW i nie ma zamiaru niczego zmieniać, inne projekty są bardzo chętne do zmian. Deweloperzy Ethereum są obecnie w trakcie przekształcania sieci z PoW na PoS, a to powinno nastąpić już w 2021 roku. Start fazy zerowej Ethereum 2.0 miał miejsce 1 grudnia 2020 roku.

Rodzaje stakingu

Z grubsza rzecz biorąc, staking działa podobnie jak lokaty bankowe: użytkownik wpłaca środki na konto, a one pracują dla niego (a raczej dla nich). A im więcej pieniędzy w banku, tym większy zysk. Wysokość zysku zależy również od czasu, na jaki bank zamraża środki deponentów: im dłuższy okres, tym wyższe odsetki.

Jeśli chodzi o układanie, różne systemy blockchain określają swoje własne wymagania i warunki działania. Na przykład, w sieci Ethereum 2.0, stała kwota stawki dla każdego walidatora wynosi 32 ETH.

Istnieją różne rodzaje stakingu w zależności od czasu: stały, nieokreślony i DeFi staking.

Stałe staking w stosy

Fixed lub Locked Staking polega na ustaleniu z góry określonego czasu, w którym środki zostaną zamrożone. To znaczy, że właściciel tokenów wybiera okres czasu, na przykład tydzień, miesiąc, itp. W tym czasie, ich fundusze nie będą dostępne do handlu i wypłaty. Oprocentowanie kontraktów stałych jest wyższe. Dlatego ten typ jest wybierany przez tych, którzy chcą uzyskać wyższe zyski.

Nieokreślone staking w stosy

W przypadku Stałej lub Elastycznej Stawki nie ma ustalonej daty końcowej: odsetki "spadają" do momentu utworzenia zlecenia sprzedaży lub wypłaty. W większości przypadków odsetki wypłacane są 24 godziny po rozpoczęciu kontraktu otwartego, a wypłaty dokonywane są raz na 30 dni.

Perpetual Stacking jest świetną opcją dla tych, którzy cenią sobie elastyczność aktywów i nie są gotowi zamrażać swojego kapitału na długi okres czasu. Monety są po prostu deponowane w oddzielnym portfelu spotowym, do którego wnoszona jest regularna opłata za przechowywanie.

DeFi staking

Projekty zdecentralizowanych finansów (DeFi) polegają na świadczeniu usług finansowych za pomocą inteligentnych kontraktów. Są one wykorzystywane do generowania wyższych rocznych zwrotów dla niektórych walut.

Szczególną cechą stakingu DeFi jest to, że nie musisz kupować aktywów danego zdecentralizowanego projektu pożyczkowego. Sam serwis stakingowy zainwestuje je w dochodowy projekt. Należy jednak pamiętać, że istnieje stosunkowo wysoki próg dla produktów DeFi.

Projekty DeFi zyskują na popularności w 2021 roku. Zapewniają one dostęp do różnych narzędzi ubezpieczeniowych, zarządczych, prognostycznych itp., ale wszystkie procesy odbywają się w zdecentralizowanej infrastrukturze kontrolowanej przez inteligentne kontrakty, a nie pośredników.

Wydajność układania w stosy

Dlaczego zarabianie na stakingu zyskuje na popularności? Po pierwsze i najważniejsze, ponieważ przy umiarkowanym poziomie ryzyka, zyski ze stackingu są wyższe niż z większości tradycyjnych instrumentów finansowych.

Staking, z drugiej strony, opiera się na innych mechanizmach, więc jest chroniony przed wieloma rodzajami ryzyka, które są związane z innymi instrumentami. Na przykład, obecna sytuacja gospodarcza i inne czynniki zewnętrzne nie mają wpływu na wypłaty, algorytm PoS jest chroniony przed atakami, a odpowiednio częste wypłaty minimalizują ryzyko operacyjne.

Na stronie stakingrewards.com znajduje się kalkulator do obliczania opłacalności stakowania. Jest prosty w użyciu: wybierasz token, który ma być przechowywany i wprowadzasz kwotę. W ten sposób można obliczyć potencjalne dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne zarobki.

W ten sposób układanie różnych monet daje różne wartości procentowe. Możesz obliczyć kilka opcji i wybrać tę najbardziej opłacalną. Więcej szczegółów na temat tego, które monety są najlepsze do układania w stosy, znajdziesz poniżej.

Jak zacząć zarabiać na stackowaniu kryptowalut

Jeśli jesteś nowy na rynku, ale przyciąga Cię perspektywa zarabiania na stackowaniu, to mamy dobrą wiadomość - jest to bardzo łatwe do zrobienia. Ale aby zacząć zarabiać pasywny dochód z układania, musisz być nieco bardziej proaktywny.

Trzy podstawowe kroki, aby zacząć zarabiać na stackowaniu kryptowalut:

 • Wybór gieldy;
 • Wybór monety PoS dostępnej do stackowania na wybranej giełdzie;
 • Uzupełnienie portfela i rozpoczęcie układania stosu.

Niektóre giełdy oferują różne rodzaje stackingu: open-ended, fixed, DeFi stacking. Możesz wybrać kontrakt stakingowy, który jest dla Ciebie najlepszy, co daje Ci jeszcze większą swobodę w zarządzaniu swoim kapitałem.

Top 5 giełd kryptowalut do stackowania

Przekonaliśmy się już, że w przypadku stakingu, posiadacze aktywów cyfrowych przekazują swoje monety do puli stakingu, aby utrzymać sieć przy życiu, za co są wynagradzani. W ten sposób wszyscy odnoszą korzyści. Funkcja "no-hassle mining" stała się aktywnie wspierana przez platformy handlowe, portfele kryptowalutowe i inne strony internetowe.

Popularne giełdy kryptowalutowe stają się główną platformą do stackowania: mają one silną bazę techniczną, ogromną liczbę klientów i zaufanie po swojej stronie. Dlatego też najłatwiej jest giełdom uruchomić wsparcie dla stackingu. Dodatkowo, jak pokazuje praktyka, wprowadzenie stackingu ma pozytywny wpływ na wewnętrzny kurs walutowy giełdy.

Binance, OKEx, Bithumb, Kucoin i inne główne giełdy oferują swoim klientom usługę stackowania.

Walcząc o pozyskanie klientów, giełdy starają się oferować korzystniejsze warunki niż konkurencja. Binance ustanowił zerową opłatę za stacking dla swoich klientów. Zmusiło to innych uczestników rynku do obniżenia lub zniesienia swoich opłat. A Kucoin uruchomił "soft-stacking", który pozwala na wykorzystanie zamrożonych monet do handlu.

Binance

Binance Staking pojawił się w arsenale giełdy w październiku 2019 roku. Giełda oferuje staking stały i DeFI.

Stały stos na Binance:

 • 24 monety wspomagające stałe kierowanie;
 • Wydajność (% p.a.): 1,49% dla LSK do 32,79% dla DOT;
 • Limit czasowy: 7/15/30/60/90 dni (warunki czasowe są różne dla różnych monet);
 • Minimalna kwota zależy od waluty;
 • Gwarancja wypłaty nawet w przypadku pogorszenia się sytuacji na rynku;
 • Handel i wypłaty nie są dostępne podczas okresu blokady;
 • Możliwość odbioru żetonów z wyprzedzeniem (odsetki od stakingu zostaną odliczone, a kwota główna zostanie zwrócona na konto).

DeFi staking na Binance:

 • Interakcja poprzez inteligentne kontrakty;
 • Stosunkowo wysoki próg wejścia;
 • Wyższe zyski z powodu braku wysokich prowizji handlowych;
 • Łatwość użytkowania: serwis działa w imieniu użytkowników i sam dokonuje zakupu niektórych produktów i transakcji DeFi;
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa: wybierane są najlepsze projekty DeFi w branży, a transakcje są śledzone w czasie rzeczywistym.

Okex

OKEx Earn oferuje kilka wygodnych opcji dla pasywnego dochodu: Oszczędności, Pożyczki, DeFi i Staking. W ten sposób giełda oferuje użytkownikom maksymalne korzyści płynące z posiadania cyfrowych aktywów.

Wszystko, co musisz zrobić, aby zarobić pieniądze ze steakingu, to zablokować monety PoS na swoim koncie i otrzymywać codzienne wypłaty, począwszy od drugiego dnia. Obecnie istnieje 70+ monet PoS dostępnych do stakowania na OKEx.

Bithumb

Największa giełda w Korei Południowej, Bithumb, dodała staking w kwietniu 2020 roku.

Obecnie dostępnych jest 5 monet, które można układać w stos: VSYS, IPX, IOST, LUNA, TRUE. Zysk zależy od ilości posiadanych monet: dla VSYS jest to 8-12%, dla IPX 7,5-10,5%, itd.

Nie ma ograniczeń co do używania monet przy wpłatach, wypłatach i transakcjach.

Kucoin

Pool-X na Kucoin to 17 monet za perpetual steaming i 3 monety za fixed steaming. Wydajność, czas i regularność wypłat, jak również minimalne i maksymalne kwoty zależą od konkretnej monety.

Kucoin oferuje usługę Soft staking lub "miękkiego" stakowania, w której przechowywane monety mogą być używane do handlu. Na Kucoin dostępne są 32 monety do miękkiego stackowania. Wypłaty są dokonywane codziennie.

Kraken

W grudniu 2019 roku do grona platform do stackowania kryptowalut dołączyła giełda Kraken. Giełda oferuje stacking on-chain i off-chain: pierwszy z nich to stacking poprzez PoS, drugi poprzez Kraken Margin Pools.

Aby zarabiać pieniądze ze stackingu, użytkownik giełdy musi przenieść aktywa ze swojego głównego portfela na specjalny adres. Następnie należy poczekać na potwierdzenie, że monety zostały zaakceptowane do stackowania i otrzymywać wypłaty na ten sam adres.

Stawka zależy od monety (np. 6% p.a. dla Tezos). Nagrody są naliczane dwa razy w tygodniu.

Ryzyko związane z układaniem w stosy

Duża zmienność na rynku kryptowalut utrudnia codzienne korzystanie z cyfrowych pieniędzy: moneta może zarówno rosnąć w wartości, jak i spadać. Prognozowanie może pomóc w określeniu zmian kursów walutowych, ale częściej waluta rośnie lub spada w wyniku serii wydarzeń, które mogą być całkowicie nieprzewidywalne.

Może się zatem zdarzyć, że zamrożona waluta zostanie po prostu zdewaluowana w wyniku załamania kursu walutowego. Istnieje wtedy ryzyko utraty początkowej inwestycji wydanej na zakup tokenów na przechowanie. Aby się przed tym uchronić, możesz użyć Stablecoins.

Stablecoiny mają w tym przypadku zdecydowaną przewagę. Dzięki zaawansowanemu mechanizmowi stabilizacyjnemu ich wartość jest utrzymywana na określonym poziomie nawet w przypadku spadku kursu waluty dostarczającej aktywa.

Ryzyko związane z układaniem w stos jest również związane z wyborem monety do trzymania. Niektórzy "zamrażają" znane im kryptowaluty, minimalizując w ten sposób ryzyko ich upadku. Inni kupują nowe tokeny, które nie są jeszcze notowane na giełdach i czekają na wzrost kursu po uruchomieniu. Jest to bardziej ryzykowna i skomplikowana strategia stackowania, ale jest również bardziej opłacalna: nieznana moneta może "wystrzelić" i wygenerować wysokie zyski. A może nie. Dlatego też wybór monety do układania w stos musi być dokonany bardzo starannie.

Zalety i wady

Zalety

 • "Górnictwo bez kłopotów: łatwy sposób na pasywny dochód;
 • Minimalne koszty;
 • Brak odniesienia geograficznego;
 • Nie wymaga żadnej wiedzy ani doświadczenia (najważniejsze to wybrać odpowiednią giełdę i monetę);
 • Umiarkowane ryzyko;
 • Niskie kwoty progowe;
 • Duży wybór stron z obsługą układania w stos;
 • Różne rodzaje układania według terminów przydatności do spożycia: nieokreślone i stałe;
 • DeFi stacking z wyższymi zwrotami;
 • Różnorodność monet dostępnych do układania w stosy;
 • Łatwo zacząć: wystarczy uzupełnić swój portfel wybraną przez siebie monetą PoS;
 • Umiejętność obliczania przybliżonych zarobków za pomocą kalkulatora zysków;
 • Nie ma ryzyka niewywiązania się z umowy (kryptowaluta pozostaje w portfelu użytkownika);
 • Bieżąca sytuacja gospodarcza i inne czynniki zewnętrzne nie mają wpływu na płatności;
 • Odporność algorytmu PoS na ataki: 51% szans na atak jest zminimalizowana;
 • Przyjazność dla środowiska.

wady

 • Zamrożone aktywa nie mogą być użyte do handlu lub wycofane (giełdy wprowadzają "soft-stacking", kiedy handel jest dozwolony);
 • Plony umiarkowane;
 • Złożoność przewidywań;
 • Zmniejszenie obiegu monet;
 • Zagrożenie dla decentralizacji sieci: koncentracja dużej ilości kapitału na jednej platformie.

Wniosek

Stacking to nowy trend na rynku kryptowalut. Ten sposób zarabiania na kryptowalutach ma przewagę nad górnictwem: nie trzeba kupować specjalnego sprzętu, płacić za prąd, posiadać określonej wiedzy i przeszkolenia. 

Musisz tylko zablokować monety w oddzielnym portfelu na giełdzie i zacząć otrzymywać dywidendy po pewnym czasie. Inną kwestią jest uzyskanie właściwych monet na właściwej giełdzie, aby zarobić więcej i podjąć mniejsze ryzyko. Wiesz już, których giełd i monet używać do układania stosów.

Ponadto, układanie w stos utrzymuje kryptowalutę w portfelu przez cały czas, co chroni przed ryzykiem niewypłacalności. Jedyne, co zostanie odliczone, to odsetki naliczone za odkładanie środków, jeśli zdecydujesz się odblokować je z wyprzedzeniem. Stacking pozwala więc na swobodne zarządzanie kapitałem bez obawy o utratę pieniędzy, a częste wypłaty minimalizują ryzyko operacyjne.

Możesz rozpocząć stackowanie natychmiast po przeczytaniu artykułu, a po określonym czasie (w zależności od warunków danej giełdy i rodzaju kontraktu stackingowego) będziesz miał pierwsze zyski ze stackowania na swoim saldzie.

Wacław Stankiewicz


Cześć, jestem Wacław Stankiewicz. Inwestorem kryptowalutowym zostałem w 2015 roku. Od tego czasu aktywnie buduję i zarządzam portfelem kryptowalut. Wcześniej pracowałem na klasycznych rynkach akcji. Na moim blogu chętnie podzielę się z czytelnikami moimi doświadczeniami z pracy z giełdami kryptowalut.

Your Signature

Powiązane posty:


Floki Inu kontynuuje swój „uparty” rajd. Kryptowaluta meme wzrosła o 105%.


Ubisoft opracuje gry oparte na blockchainie, w których można zarabiać


Platforma aukcyjna Car For Coin zaczyna przyjmować bitcoiny